Március hónapban is folytatódtak a korábban elnyert pályázataink megvalósításai.
A hónap első hetében elkezdődött a Gesztenyés úti járda építése. A bejárás során úgy döntöttünk, hogy a Hangya sor után a tervezett járda a parkoló előtti zöld sávban lesz kialakítva. Innen folytatódik a fitnesz eszközök mellett és csatlakozik a korábban kialakított járdához. A járda 1 m széles lesz, térkőburkolattal, két oldalon szegélykővel.
Ugyancsak a hónap elején, március 8-án kezdődött el a külterületi utak felújításának folytatása. Ennek keretében az Erdőmajori út teljes hossza és a Szent Orbán út eleje (a szoborig) két réteg aszfaltot kapott. Március végére elkészült az utak menti zúzottköves padka kialakítása és a szükséges tereprendezés is. Ezzel egyidőben (és ebből a forrásból) újult meg a Gesztenyés út végén lévő áteresz is. Itt még tavaly kicserélésre került a betonelem, idén pedig mindkét oldalon burkolva lettek az áteresz melletti árokrészek.
A csapadékvíz-rendezési pályázatunk engedélyezését még mindig várjuk.
Településünk március 6-án 310 éves lett. Erre az alkalomra egy több helyszínes, helyismereti kvízzel készültünk, melyen a településen élő számos diák és néhány felnőtt is részt vett.
Március 14-én iskolánk diákjainak előadása által közösen emlékeztünk meg az 1848/48-es hősökről. Koszorút helyeztünk el Petőfi Sándor szobránál.
Március 18-án megalakult a Tordasi Kertklub, mely szándékaink szerint a kertet művelők és művelni szeretőknek szeretne adni szakmai segítséget. Március végén pedig egy meghívott szakember beszélt nekünk a Tordas termőtalajáról, az aktuális kerti tennivalókról.
Március 28-án volt az agrárlogisztikai központunk helyszíni ellenőrzése, ahol a pályázattal kapcsolatos összes iratot megnézték és leellenőrizték.
Az önkormányzat brigádjának tagjai mindennapos karbantartói feladataik mellett, alpolgármester úr segítségével járhatóvá tették az Otelló utat, hogy elkerülő útként is lehessen használni. Bepakolták a pellet szállítmányt, mely az óvoda és a művelődési ház fűtésére szolgál, illetve folyamatosan ellenőrizték és töltötték is azt. A falu eleji üdvözlőtábla felületéről eltávolították a korábbi, a nap által ráégett és felpöndörödött fóliát és előkészítették azt az újranyomtatáshoz. Megtörtént az első fűnyírás is a hivatal előtt és a Sajnovics parkban. A művelődési házban karbantartói napot tartottak, melynek során több kisebb nagyobb javítást végeztek el.
Mindezek mellett olyan helyzetbe került a képviselő testület, hogy több kérdésben kell a település, vagyis mindannyiunk vagyonával kapcsolatban döntenie.
Az egyik témakör a víziközmű vagyonainkról szól. Itt már tavaly elkezdődött egy folyamat, melynek végén a települések eldönthetik, hogy átadják-e üzemeltetésre az államnak a víz- és csatornarendszereiket, természetesen a hozzátartozó tulajdonaikkal együtt. Aki megtartja, annak vállalnia kell, hogy az esetleges veszteséges üzemeltetés hiányát neki kell biztosítani. A döntést – csatlakozás esetén – rendszerenként egységesen kell meghozni, így víz esetén Kajászóval és Gyúróval, csatorna esetén pedig Martonvásárral, Ráckeresztúrral és Gyúróval. A helyzet bizonytalanságát növeli, hogy a működés rendszerenkénti hiánya, véleményünk szerint nem igazán számítható ki korrekten. Ehhez jött hozzá, hogy a közös cégünk, a Fejérvíz Zrt már nem tudott veszteség nélkül működni, a befagyasztott díjak és a növekvő költségek, bérek mellett, így a tagok döntéséig átmeneti támogatást kapott az államtól. Nyilván ez is egy olyan helyzet, amiben nincsen egyértelmű jó vagy rossz döntés, hanem a kisebbik rosszat kell választani mindannyiunk érdekében.
A másik – véleményem szerint jelentősebb – ügy, az iskola jövője. Tavaly decemberben a parlament nagy többséggel módosította az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló törvényt úgy, hogy ha a jelenlegi egyházi fenntartó 2023. február 28-ig bejelenti az igényét, akkor át kell adni a nevelési-oktatási feladatainak ellátását szolgáló intézmények tulajdonjogait. Mivel nálunk a Don Bosco Nővérek ezt jelezték, így a képviselő-testületnek ezt meg kell tennie, át kell adnunk az iskolánkat és a tornatermünket a fenntartónak. A törvény azt is leírja, hogy ha ők már nem végzik ezt a tevékenységet, úgy ezeket az ingatlanokat vissza kell adni a településnek. Így a parlament döntésének a következményeit a képviselő-testületnek kell viselnie. A képviselőknek itt nincs döntési jogköre, az átadásról szóló szerződést 60 napon belül alá kell írnia a polgármesternek, ennek elmaradása esetén bírósági úton lehet kikényszeríteni a tulajdonba kerülést. A testület arról dönthet, hogy a tulajdon átkerülése után egyáltalán milyen módon vehetné vissza a fenntartást, amit a jelenlegi szabályok szerint a KLIK végezne.
Juhász Csaba polgármester